Dikili Hakkında

İzmir'in kuzey sahillerini 7 km'i aşan mavi bayraklı kumsallarıyla çevreleyen Dikili, Ege Bölgesi'nde her dönem sakin kalmayı başaran, huzurlu bir tatil cenneti. Otel ve pansiyonların sahil şeridinde toplandığı Dikili'de, tesislerin çoğu denize sıfır veya yürüme uzaklığında. Dikili'nin mavi bayraklı plajına birkaç adım uzaklıkta olan Erdal Pansiyon ise, deniz manzaralı odalarıyla dikkat çeken, aileler için uygun bir tesis.   

Madra Dağı'nın eteklerine yayılmış olan Dikili'de merkez plajı mavi bayrak ödülüne sahip ve tümü halka açık. Bu nedenle beldede kışlar durgun geçse de yaz aylarında turistlerin ve yazlıkçıların gelmesiyle beraber nüfus yoğunluğu ve hareketlilik oldukça artıyor. 

Berrak denizi ve ince kumlu plajlarıyla birlikte Dikili, doğal güzellikler de barındıran özel bir turizm cenneti. Dikili'nin kıyılarını kuş bakışı gören Atatürk Botanik Bahçesi, merkezden çok uzaklaşmadan ziyaretçilerini binbir çeşit bitkinin görülebileceği, kuş sesleri eşliğinde kusursuz bir doğa yolculuğuna çıkarıyor. Dikili'nin kuzeyindeki Nebiler ise çınar ağaçları, şelalesi, kaplıcalarıyla doğa ve sağlık turizminin en önemli duraklarından biri. 

Tarihi alanları keşfetmeyi sevenler Dikili'nin güney kısmındaki Çandarlı'yı ziyaret edebilir. Küçük bir yarım adayı andıran limanı, tarihi kalesi, Pitane Antik Kenti ile Çandarlı, Dikili'nin geçmişten kopup gelmiş bir köşesi gibi. Ayrıca Çandarlı, tarihi yerleri kadar plajlarından dolayı da popüler.

Dikili'nin güneyinde bulunan başka bir turistik alan ise Bademli. Küçük bir köy olan Bademli'nin turizm bakımından bilinirliğini arttıran etkenler ise; zeytin ağaçları arasındaki mükemmel kumsalları ve çevresindeki adacıklar. Mükemmel bir doğanın içinde serinleyip, güneşlenebilme imkanı sunan Bademli, bu özelliğinden dolayı her yıl yaz aylarında ziyaretçi çekiyor.